Strona domowa Poradnik Podróże z Kartą Dużej Rodziny czyli jak oszczędzamy dzięki Antkowi ;)

Podróże z Kartą Dużej Rodziny czyli jak oszczędzamy dzięki Antkowi ;)

przez Basia||Podróże Hani

Duża rodzina ma swoje plusy. Dzieci wzajemnie sobie pomagają Tylko te wyjaśnienia już trochę kosztują. Dlatego warto wiedzieć, że można liczyć na jakiekolwiek połączenia, tylko dlatego, że jest to właśnie duża rodzina. Zniżki jakie daje Karta Dużej Rodziny (KDR), że nie wszędzie trzeba być drogo. Jakie KDR daje pokrycie w turystyce? Czy rzeczywiście można ją zaoszczędzić na wspólnym poznawaniu świata? Mam dla był kilkadziesiąt zależności, że faktycznie tak jest.

Karta Dużej Rodziny – co to jest i komu usługiuje

Karta Dużej Rodziny do systemu zniżek dla rodzin wielodzietnych, dużych w całej Polsce , choć nie wszystkie są takie same (np. Samorządy mogą, ale nie obowiązują ich wprowadzać). Zniżki są oferowane na zakupy w różnych sklepach, na usługi komunalne, transportowe, w końcu – na tzw. sport i rekreacja. Jest ich naprawdę sporo, choć często trzeba się o nie pytać / upominać. W trakcie podróży, wchodząc do muzeów czy instytucji kultury szukajcie charakterystycznych naklejek i upominajcie się o swoje. Co ważne, aby skorzystać z rabatu, nie trzeba być w danym miejscu całej rodziny.

Tradycyjna, plastikowa KDR wydawana jest za darmo (jest też wersja elektroniczna, płatna) , a jej otrzymanie nie zależy od rodzinnych działań. Jest dla wszystkich rodzin, w których jest co najmniej trójka dzieci. Karty Dużej Rodziny obsługują dzieciom do momentu ukończenia 18 roku życia lub 25 roku życia (gdy dziecko jeszcze się uczy), a ich rodzicom na całe życie.

Karta Dużej Rodziny – jak ją wyrobić

Wyrobienia Karty Dużej Rodziny są dość proste – trzeba wypisać formularz (PESEL członków rodziny) i dostarczyć potrzebne dokumenty (akt urodzenia dzieci, małżeństwa rodziców) do odpowiedzialnego za wydawanie kart serwisowych. Da się też zrobić to on line ( szczegóły ). Procedura jest prosta, może jednak być być czasochłonna, bo na wydanie karty czekają dość długo. Nie popełnijcie więc takiego samego błędu jak ja, szczególnie, jeśli KDR chcecie wyrabiać przed wakacyjnymi wyjazdami. Ja Ośrodka Pomocy Społecznej, który w Rybniku dotyczy wniosków zgłoszonych są jakieś dwa tygodnie przed naszym wyjazdem do Gdańska. Byłam pewna, że ​​już w Trójmieście korzysta z usług ze zniżek, szczególnie, że planowaliśmy tam dostępne miejsca. Tja … Na kartę czekaliśmy równiutki miesiąc (oczywiście, że jest napisane w procedurach jej otrzymania, ale człowiek zawsze ma nadzieję, że można tam zakończyć termin do maks.). Wszystkie dokumenty związane z KDR mogą uwzględniać .

Karta Dużej Rodziny – opłaty w turystyce

O sprawdzone wysokości na KDR w turystyce zapytałam użytkowników jednego z for, zrzeszających duże rodziny. Jak się okazało, szczególnie w instytucjach powiązanych przez samorządy, możesz dzięki zniżkom KDR naprawdę zaoszczędzić . Przykłady płatności w turystyce, uwzględnijcie je przy planowaniu rodzinnych wycieczek:

 • bilety za symboliczną złotówkę – m. in. Muzeum Dobranocek w Kielcach (sprawdziliśmy), Palmiarnia w Wałbrzychu, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
 • Zamek Książ – bilet za 5 zł
 • w wielu miejscach bilet ulgowy zamiast normalnego dla dorosłych (np. Muzeum Narodowe w Warszawie
 • duże bilety w Centrum da Vinci pod Kielcami (dorośli kupują za darmo, dorośli kupują bilet ulgowy) i skansenie w Tokarni (bilety za pół ceny)
 • zniżka na zwiedzanie zamku w Malborku i tamtejszego parku dinozaurów
 • 50% wysokości w zoo w Chorzowie
 • 20% zniżki w Legendii w Chorzowie
 • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
 • 30% zniżki w kopalni soli Wieliczka
 • 20% wysokości na kolejkę linową na Czantorię
 • Twierdza Srebrna Góra
 • darmowe wejście do wszystkich parków narodowych (nie trzeba trzymać w kolejkach do kasyna tylko podejrzeć i pokazać KDR – podobno, bo ja osobiście jeszcze tego nie sprawdziłam)
 • Jaskinia Łokietka za 50% ceny
 • Wjazd do Pałacu Kultury w Warszawie na ostatnie piętro na tarasie widokowym 12zł / os (bez KDR 20/15 zł)
 • 50% taniej w muzeum pod Sukiennicami w Krakowie
 • Muzeum Narodowe w Krakowie – dzieci za darmo, dorośli 80% kosztów
 • Termy Chochołowskie 15% opłaty
 • bilety w kawiarni Pałacu Prezydenckiego w Wiśle
 • 20% zniżki w Parku Dinozaurów Krasiejów
 • PGE Narodowy 50% ceny
 • 15% zniżki na wstęp do Term Chochołowskich
 • 50% zniżki na spektakle własne Teatru Miejskiego w Gliwicach (z wyjątkiem premiera, rabatu naliczanego od cen biletów normalnego obowiązującego w przypadku sytuacji cenowej)
 • Zamek Piastowski w Raciborzu – bilet normalny po 4,00 zamiast 6,50 zł, a ulgowy po 2,00 zamiast 4,00 zł (dzieci do lat 6 zastosowania, przewodnik po zamku i kaplicy dołączone w cenie biletu).

W ramach KDR sporo jest zniżek na noclegi, co w przypadku grupy rodzin „robi sporą różnicę”. Taniej, o jakieś 10-20%, jest w dostępie do schroniska PTTK (czasem zniżka obejmuje też na wyżywienie – 5-20%). Kartę honorową też niektóre pensjonaty . Justyna z bloga Tup Tam poleca jeden z nich, Pod Jaworem w Beskidzie Śląskim . W kolejnych ferie czy wakacje moje muszą być użyte na takie miejsca uwagi 20% taniej jest też w porównaniu do sieci Accord (Ibis, Mercure, Novotel, Sofitel).

Jest też spora zniżka na wyrobienie paszportów , obu tych dla rodziców, jak i dla dzieci. „Normalnie” paszport dla osób dorosłych kosztuje 140 zł, z KDR 70 zł (dokument dla dziecka kosztuje 35 zł).

No i na koniec moja ulubiona zniżka – koleje! W pociągach PKP Intercity i Polregio posiadaczom KDR oferuje 30% kosztów (i nie trzeba jechać całą rodziną). Co ważne, zniżka łączy się z innymi ulgami (np. Usługami przy wcześniejszej rezerwacji biletów).

Zniżki obowiązkowe dla obu instytucji instytucji samorządowych, jak i transportu. I choć czasem mam wrażenie, że niektórzy przedsiębiorcy traktują naklejkę KDR jako kolejną z formą promocji (nie jest to bardzo popularna komercyjna atrakcja turystyczna na bilecie rodzinnym kosztującym ok. 100 zł ze zniżką opłacalibyśmy niecałe 2 zł …), naprawdę warto ją mieć.

Warto się też zorientować, czy są dostępne karty, których nie używają też same instytucje . Dla wszystkich w ramach białej karty rodziny jest zniżka na kolejkę na Szyndzielnię , posiadacze karty ogólnopolskiej płacą normalnie.

Wszystkie bilety ogólnopolskiej KDR można znaleźć tutaj .

* * *

Ja też mam dla była zniżka, co prawda nie z KDR, ale dla rodzin w sam raz. Organizujące rodzinne wyjazdy najwyższe pieniądze uzyskane na noclegi. My od pewnego czasu korzystam z portalu AirBnb , w którym wynajmujemy całe mieszkanie, dla dużych rodzin do świetnych rozwiązań. I często tańsze niż hotele czy nawet hostele. Jeśli na pierwszy wyjazd chcesz mieć dodatkowo zniżkę ok. 100 zł, skorzystaj z tego linku , dzięki temu i ja, i wy skorzystacie ze zniżek.

Mogą Ci się również spodobać...

9 komentarzy

Ilona 21 lutego 2018 - 13:01

Nie tylko pensjonaty, ale również hotele honorują KDR – przykładowo, chwali się tym Orbis na głównej stronie swojej grupy 😉

Odpowiedz
Basia||Podróże Hani 21 lutego 2018 - 15:18

Dobrze wiedzieć!

Odpowiedz
Herka 19 marca 2018 - 08:20

Chciałabym dodać, że karta elektroniczna jest bezpłatna. Opłatę ponosi się tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeżeli cała Pani rodzina miała wydane karty plastikowe w zeszłe wakacje to karty elektroniczne należą się wszystkim za darmo 🙂

Co do czasu oczekiwania na produkcję kart to polecam zamówienie właśnie karty elektronicznej. Na tradycyjną rzeczywiście długo się czeka, nawet dwa miesiące, ale elektroniczną można otrzymać w zasadzie od ręki.

Odpowiedz
Basia||Podróże Hani 19 marca 2018 - 15:01

Tu opinie są podzielone. Muszę to sprawdzić u źródła

Odpowiedz
Herka 20 marca 2018 - 15:30

Na stronie ministerstwa zostało umieszczone wyjaśnienie. Jeżeli mieli Państwo karty wydane przez 2018 rokiem to elektroniczne można otrzymać bezpłatnie. https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/karta-duzej-rodziny/jak-zalozyc-karte/ile-kosztuje-wydanie-karty/

Ile kosztuje wydanie Karty?
Wydanie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne, chyba że posiadasz już jedną formę karty a składasz wniosek o dodatkową formę należy ponieść opłatę 9,21 zł (jeśli wystąpiłeś z wnioskiem o przyznanie tradycyjnej Karty Dużej Rodziny do dnia 31 grudnia 2017 r., jesteś zwolniony z tej opłaty jeśli złożysz wniosek o przyznanie karty elektronicznej do 31 grudnia 2019 r.).

Odpowiedz
Basia||Podróże Hani 27 marca 2018 - 16:23

Dzięki! Już wszystko jasne

Odpowiedz
ania 4 kwietnia 2018 - 14:30

Karta Dużej Rodziny to niezwykle przydatna rzecz. Nasz budżet rodzinny się o tym przekonał, więc warto w niego zainwestować 😀

Odpowiedz
Mariusz Fr 4 lipca 2018 - 21:24

Bzdura. Wersja elektroniczna jes darmowa. Zakładaliśmy w czerwcu 2018 dla całej rodzinki wersje plastikowe na które czekamy a elektroniczne od ręki Koszt to transmisja danych do zalogowania się. Po czym się rozłączasz i zostawiasz aplikację w tle.

Odpowiedz
Basia||Podróże Hani 4 lipca 2018 - 21:51

może w ciągu tych miesięcy coś się zmieniło? W wolnej chwili sprawdzę (sama nadal elektronicznej nie mam ;p)

Odpowiedz

Zostaw komentarz