Strona domowa Polska Browar Zamkowy Racibórz

Browar Zamkowy Racibórz

przez Basia||Podróże Hani

W niewielkim Raciborzu zobaczyć można nie tylko Zamek Piastowski, ale również Browar Zamkowy Racibórz. Oba znajdują się w jednym kompleksie budynków, niedaleko rynku i tuż przy bulwarach nad Odrą.

Początki raciborskiego warzenia piwa sięgają 1567 r.! Niegdyś browar działał tak prężnie, że zaopatrywał w złoty trunek sporą część Śląska i Czech.

Dzisiejsze zabudowania browaru to efekt odbudowy po pożarze w 1858 r. Browar Zamkowy przetrwał I i II wojnę światową, ogromne zniszczenia przyniosła mu jednak powódź w 1997 r. W jej efekcie, w latach 1999-2004, produkcja piwa Raciborskiego była zawieszona, jednak w 2005 r. browar znów ruszył.

Browar Zamkowy Racibórz – zwiedzanie

Browar Zamkowy Racibórz, podobnie jak browary w Żywcu, Tychach i Cieszynie, można zwiedzać! Nie jest to obiekt tak spektakularny jak Żywiec czy Tychy, nie ma tam rozbudowanych multimedialnych wystaw i dużej ekspozycji. Jest jednak – podobnie jak w Cieszynie – kameralnie i niesamowicie. Grupy mogą zobaczyć cały proces produkcji piwa, przechodzą z pomieszczenia do pomieszczenia obserwując poszczególne etapy warzenia. Przewodnik opowiada z czego warzy się piwo, na czym polega filtracja brzeczki, jak długi jest proces gotowania i fermentacji.

W trakcie całej wycieczki mnie najbardziej zdziwiły otwarte kadzie fermentacyjne, zupełnie inne niż w dużych browarach. Widok (i zapach) jest naprawdę niecodzienny. Inaczej niż sobie wyobrażałam wyglądają też kadzie do leżakowania piwa. Zresztą, przekonajcie się sami.

Zwiedzanie z przewodnikiem trwa 30-40 minut. Później można się raczyć złotym trunkiem w przybrowarnym pubie Maszynownia. Nazwa wzięła się stąd, że pub znajduje się na miejscu dawnej maszynowni. Jest tam całkiem klimatycznie.

Browar Zamkowy Racibórz – rezerwacje i ceny

Niestety, zorganizowanie odwiedzin w Browarze Zamkowym Racibórz nie jest aż tak proste jak w innych tego typu miejscach w śląskim. Grupy zorganizowane (od 15 do 25 osób) przyjmowane są w weekendy. Grupa może być mniejsza, ale wtedy opłata za pojedynczy bilet będzie wyższa. W cenie wycieczki, poza zwiedzaniem linii produkcyjnej, jest też zestaw degustacyjny piwa Raciborskiego w pubie.

Jeśli jednak nie masz grupy chętnych do zobaczenia Browaru Zamkowego, nie wszystko jest stracone. W jedną sobotę w miesiącu jest zwiedzanie otwarte. Wtedy nawet pojedyncze osoby będą mogły zarezerwować zwiedzanie (o godz. 12:00, 13:00 i 14:00). Terminy takiego zwiedzania najlepiej sprawdzać na Facebooku Browaru. Wstęp na zwiedzanie mają tylko osoby, który dokonają wcześniejszej rezerwacji (telefon: 784 350 193,czynny od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00 lub mail: zwiedzanie@browarraciborz.pl). Koszt zwiedzania: 25 zł (w cenie zwiedzanie browaru wraz z przewodnikiem + zestaw degustacyjny w pubie Maszynownia). Można płacić gotówką lub kartą.

* * *

Sam Browar to zdecydowanie za mało, by wycieczkę do Raciborza uznać za zaliczoną. Więcej atrakcji miasta opisaliśmy w artykułach tutaj i tu. Z nimi spokojnie zaplanujecie weekend w Raciborzu i okolicy.

Mogą Ci się również spodobać...

Zostaw komentarz