Strona domowa Polskamałopolskie Ptasie murale w Krakowie – osiedle na Kozłówce

Ptasie murale w Krakowie – osiedle na Kozłówce

przez Basia||Podróże Hani

Uwielbiam zwiedzać miasta szukając murali. To jeden ze sposobów, by dzieci zaakceptowały długie spacery. Ptasie murale na osiedlu na Kozłówce zobaczyć chciałam od jakiegoś czasu, szczególnie, że w Krakowie jesteśmy kilka razy w roku. W końcu, by zobaczyć ornitologiczne malowidła zdobiące ściany kilkunastu bloków wróciliśmy się do Krakowa… z Wieliczki. Stamtąd mieliśmy tam 15 minut samochodem, z centrum Krakowa musielibyśmy jechać dużo dłużej.

Osiedle na Kozłówce w Krakowie (choć Krakusy podobno mówią „na Kozłówku”) powstało w latach 70′ XX w. Niczym by się nie wyróżniało, gdyby nie pomysł tamtejszej administracji na upiększenie okolicy . W 2017 r. na ścianie jednego z PRL-owskich bloków pojawił się pierwszy… ptak. Było to pierwsze malowidło z – jak się później okazało – całej serii. Całą krakowską ptasią galerię namalował Wojciech Rokosz, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie murali – i jednocześnie gatunków ptaków pokazanych na Kozłówce – jest już 20!

Ptasie murale na Kozłówce – krakowskie #muralove

Przechadzając się pomiędzy blokami na Kozłówce w Krakowie odnaleźć można jeżyka, bociana, dzięcioły, pustółkę, kaczkę, myszołowa, ziębę czy sójkę. Okolica jest całkiem przyjemna, bo pomiędzy blokami jest dość sporo zieleni (my akurat byliśmy bardzo wczesną wiosną, więc drzewa jeszcze się nie zieleniły, jednak myślę, że wiosną, latem czy jesienią murale w połączeniu z otaczającą je przyrodą robią jeszcze większe wrażenie).

Jeśli macie osiedle na Kozłówce blisko świetnym pomysłem będzie odwiedzenie go o każdej porze roku. Takie same ujęcia latem, zimą, wiosną i jesienią powinny prezentować się rewelacyjnie.

Ptasie murale w Krakowie – mapa

Wszystkie ptasie murale najłatwiej jest odnaleźć z mapą. Dzięki niej bez trudu odnajdziecie wszystkie 20 kolorowych ptaków. Nawet jeśli nie bedziecie w poszukiwaniu ptasich murali błądzić pomiędzy blokami i tak czeka was całkiem długi spacer. Swoją drogą, ciekawe, który mural będzie się wam podobał najbardziej?

Ptasie murale można oczywiście zobaczyć przy okazji wizyty w Krakowie, to nieco inna niż te najczęściej oglądane atrakcja miasta królów. My odwiedziliśmy osiedle na Kozłówce przy okazji wizyty w Wieliczce i kopalni soli Wieliczka. Wycieczki z muralami w roli głównej polecamy wam również – przede wszystkim – w Łodzi, ale też w Białymstoku, Katowicach, Bielsku-Białej czy w Jarocinie.

Mogą Ci się również spodobać...

1 komentarz(y)

Michał 20 lipca 2022 - 08:24

Super 🙂 Muszę tam zajrzeć

Odpowiedz

Zostaw komentarz