Strona domowa EuropaCzechy PoHRAničí/PoGRAnicze: 5 výletů po moravskoslezském příhraničí

PoHRAničí/PoGRAnicze: 5 výletů po moravskoslezském příhraničí

przez Basia||Podróże Hani

Podzim je perfektní doba pro víkendové výlety. Příjemné počasí, méně lidí a mnohdy i lepší ceny než v létě. Mám pro vás několik nápadů na výlety po polsko-českém příhraničí. Jak Poláci tak Češi to k nim mají, co by kamenem dohodil, a zajímavých věcí je zde k vidění spousta.

Prázdniny jsou sice za námi, dny se zkracují, ale podzimní víkendy jsou perfektní dobou na krátké, jednodenní výlety. Už bez veder a prázdninových davů, zato v záplavě barev a (pro mnohé) v mnohem příjemnějších teplotách. Pokud v Polsku žijete ve slezském vojvodstvím anebo v Česku v Moravskoslezském kraji, máte v dosahu 1-2 hodin jízdy autem řadu zajímavých míst, která můžete navštívit. Vybralam jsem pro vás několik návrhů na výlety s dětmi (bez nich také můžete jet) po moravskoslezském příhraničí. Jsem zvědavá, zda všechna tato místa znáte (já jsem je předtím neznala). Začínáme návrhy na polské straně hranice. 

Pština (Pszczyna) – perla Horního Slezska

Když se mě někdo zeptá, kam by měl jet s dětmi/tchyní/známými, kteří nikdy předtím nebyli na nějakém výletě ve Slezsku (tady bych mohla uvést nespočet zajímavých míst), vždycky  mohu na první dobrou doporučit Pštinu. Toto v podstatě nevelké město nabízí opravdu hodně zajímavých věcí. Tak akorát na jednodenní (a třeba i delší) výlet nebo během cesty do hor. 

Srdcem Pštiny je historické jádro města s nádherným zámeckým muzeem a rozlehlou zelení, která ho obklopuje. Právě památkový pštinský park je nejčastějším cílem našich výletů jak pěších tak cyklistických. 

Co určitě musíte v Pštině vidět? 

Nejvzácnější památkou v Pštině je rozhodně zdejší zámek (i když oficiální název zní Zámecké muzeum v Pštině (Muzeum Zamkowe w Pszczynie). V 2. polovině 19. stol. dostala rezidence finální, novobarokní podobu. Z venkovní strany z různých míst v parku budova vypadá neuvěřitelně malebně (doporučujeme udělat si fotografie např. z ostrůvku, na kterém se nachází Čajovna). Určitě stojí za to vstoupit také dovnitř zámku a prohlédnout si mimořádně bohatý interiér. Mě již roky fascinuje koncertní sál s obrovskými zrcadly a křišťálovými lustry.

Náš tip: v úterky je vstup do Zámeckého muzea (Muzeum Zamkowe) v Pštině zdarma, ale – alespoň o prázdninách – si určitě postojíte ve frontě u pokladny (my jsme stáli… hodinu). Stojí to za to? Antoni tvrdí, že stojí. Zvláště, když jsme peníze ušetřené za vstupenky, projedli v nedaleké pizzerii.

Při procházce tou částí parku, které se říká Zvěřinec, zcela jistě narazíte na Ukázkovou zubří oboru (Pokazowa Zagroda Żubrów). Je to takříkajíc povinná zastávka, pokud do Pštiny přijedete s dětmi, i když možnost pohlédnout téměř z očí do očí králi pralesa může být lákavá i pro dospělého. Pro krmení zubřího stáda jsou stanoveny pevné hodiny (od listopadu do března – v 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 hodin a od března do října pak v 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 hodin), v těchto časech se v oboře nachází nejvíce turistů. V době mezi krmením zubrů si návštěvníci mohou prohlédnout i jiné obyvatele obory – jeleny, daňky, srny, oslíky, husy nebo pávy volně se procházející po celé rozloze obory. V dřevěné budově, která se nachází ve centru obory, si rovněž mohou prohlédnout různé výstavy.

Náš tip: Pokud máte více času, kupte si sloučenou vstupenku do Zubří obory a nedalekého Skanzenu – Hospodářského dvora pštinského venkova. Vychází to levněji. 

Pokud se ocitnete v historickém městském jádru Pštiny, určitě se vyfoťte na lavičce Daisy von Pless, která byla nejslavnější obyvatelkou pštinského zámku (ačkoli ho prý vůbec neměla v oblibě). Jedná se o stejnou vévodkyni, o níž vyprávějí průvodci na zámku Książ. Sídla ve Pštině a Valbřichu (Wałbrzych) patřila rodu Hochbergů. V jedné z uliček vedoucích k náměstí je umístěno komorní Muzeum slezského tisku (Muzeum Prasy Śląskiej). Se staršími dětmi stojí za to muzeum navštívit, dozví se, jak se kdysi tiskly noviny.

Živec (Żywiec) – mnohem víc než jen základna pro výlety do Beskyd

Kdo neslyšel o Živci? A kdo z vás toto město navštívil (snad kromě slavného pivovaru)? Jak se ukazuje, Živec je nejen perfektní základnou pro výlety do hor, ale také skvělé místo na celodenní prohlídku. Stačí, když se ocitnete zámeckém parku v samotném centru města, a několik hodin z něho nevyjdete. 

Park o rozloze 26 hektarů byl založen na počátku 18. stol., od té doby měnil svoji podobu a rozrůstal se o další zajímavá zákoutí a atrakce hodné navštívení. Dnes si při procházce parkovými alejemi mohou návštěvníci prohlédnout například rozárium, vodotrysk či malebný Čínský pavilon. Dětem se pochopitelně nejvíce líbí minizoo, ve kterém uvidí koně, krávu, prasata a spoustu ptactva. Na druhém konci zámeckého parku v Živci (pro malé děti se stejně jako u většiny procházek budou hodit dětská odrážedla) se nachází park miniatur s okolními pamětihodnostmi. Po prohlídce miniatur – např. zámečku v Rajczy, prezidentského zámečku ve Wisle anebo zámku Sucha Beskidzka – možná zjistíte, že MUSÍTE navštívit i jiná místa na Živecku. 

Pokud se ocitnete v zámeckém parku, stojí za to si prohlédnout také samotné budovy, které v této záplavě zeleně stojí neboli Starý a Nový zámek (Stary i Nowy Zamek) (tomu posledně jmenovanému se také říká Habsburský). Ve Starém zámku je umístěno muzeum, v němž velmi doporučuji především etnografickou výstavu. Na Živecku jsou dodnes živé místní tradice, což činí tento region výjimečným. V muzeu lze spatřit barevné dřevěné sošky, včetně slavných živeckých ptáčků (my je máme na vánočním stromku) a barvitý průvod “dziadů” neboli novoročních koledníků vzbuzujících jak hrůzu tak nadšení.

Náš tip: Dziady lze vidět nejen v muzeu! V lednu se v Bielsku-Białé, Milówce a právě v Živci koná Přehlídka souborů koledníků a obřadníků Živecké hody (Żywieckie Gody)

Arboretum Nový Dvůr ve Stěbořicích – odpočinek uprostřed zeleně

Vyjíždíme z Polska a míříme k českým, mnohdy méně známým atrakcím. Jednou z nich je arboretum Nový Dvůr ve Stěbořicích. Co to je arboretum? Arboretum je místo, kde se nachází spousta stromů a keřů. Tyto rostlinné soubory jednak slouží k výzkumu flóry a jednak k procházkám – je to jedno z našich oblíbených vycházkových míst (blíže k domovu máme Arboretum Moravské brány v Ratiboři, kde jsme hodně často). 

V Novém Dvoře jsme byli uprostřed léta, mám ale dojem, že na podzim to tam bude ještě zajímavější a barevnější. Co můžeme během dlouhé procházky spatřit? Rostlinstvo pocházející ze Severní Ameriky, Koreje, Číny, Japonska a Sibiře. Prý dokonce až 7 tisíc druhů! Samozřejmě pro děti samotná procházka příliš zajímavá není. Naštěstí i s tím si arboretum vědělo rady. Přímo u pokladny je možné zakoupit krmivo pro zvířátka (super motivace k procházce!). Než dojdete k ohradě s roztomilými kozami, minete po cestě rybník s rybami, malebně umístěnou lávku nebo edukační tabule. Mé trojici dětí se také hodně líbil mini skleník s palmami. Řekla bych, že na podzim bude jeho prohlídka rozhodně lepší než během horkého letního dne. Vyhraďte si pro návštěvu 2-3 hodiny a určitě si s sebou vezměte piknikovou deku.

Pokud vám arboretum samotné nestačí, nabízí se v jeho blízkosti několik zajímavých míst. V dosahu několika málo minut autem se nachází například zámky Kravaře, Raduň a Hradec nad Opavicí (tohle místo opravdu za prohlídku stojí!) a také město Opava. V okolí najdeme také několik rozhleden, které – mám takový dojem – jsou v Česku prostě všude. My jsme jeli  z Arboreta do Třemešné, abychom se svezli úzkokolejkou. Takto jsme si naplánovali zajímavý celý den, v němž každý člen rodiny našel to „své”. 

Osoblažská stanice v Třemešné nebo Osoblaze neboli železniční výlet do minulosti

Jedinečná česká osoblažská úzkokolejná železnice a hned u hranice s Polskem, to byl rozhodně náš největší prázdninový objev! Netuším, proč jsem o ní dříve neslyšela, o to větší mám radost, že jsme tam byli, a můžeme ji doporučit i vám. 

Osoblažská železnice jezdí od roku 1898 mezi obcemi Třemešná a Osoblaha. Vagóny táhne parní lokomotiva a zdolává dvacetikilometrovou trať. Na trase je spousta pěkných výhledů a … zatáček, v nichž stojí za to udělat si hezké fotografie pádící vlakové soupravy (prý až 102 zatáčky!). Ve vlaku najdete vůz pro cyklisty i pivní vagón (dětem můžete koupit kultovní Kofolu). 

Osoblažská dráha vypravuje vlak pouze dvakrát denně, proto je zařazení vozu pro cyklisty opravdu dobrá zpráva. My jsme do něho naložili naše kola, projeli jsme se vlakem po polsko-české příhraniční oblasti a do výchozí stanice jsme se vrátili už na kolech. Naše trasa vedla víceméně podél železniční trati. Mírně jsme se od ní vzdalovali, abychom si prohlédli zajímavá místa v okolí jako například Slezské Rudoltice, Linhartovy či Dívčí Hrad. Po přibližně 2 hodinách jsme dorazili k autu, které jsme zaparkovali u železniční stanice v Třemešné, necelý kilometr od polsko-české hranice.

Je samozřejmě možné projet vlakem obě strany, ale mezi jízdami je docela velká přestávka. Osoblažský vlak jezdí pouze dvakrát denně (o víkendu). Naše děti shodně konstatovaly, že tam a zpátky by to už … byla nuda (vlak jede asi hodinu).

Ostrava – celý den se zvířaty

Co se týče Česka, mám pro vás ještě jeden návrh na výlet. Určitě na celý den, tento výlet nemá cenu kombinovat s dalším. Příhraniční Ostravu navštěvujeme velmi často, z Rybniku je to, co by kamenem dohodil (jsme tam rychleji než v Katovicích!). Příjezd do Ostravy je bezproblémový a rychlý v podstatě z celého slezského vojvodství a zajímavých míst tam na nás čeká hodně.

Ostrava to je pro mě především industriální komplex DOV (Dolni Oblast Vitkovice), avšak s dětmi první a nejdůležitější místo, které chtějí vidět, je pochopitelně zoologická zahrada. V rádiu 1-2 hodiny jízdy od domova máme několik takových míst, ale Ostrava rozhodně vyhrává, zvláště pokud máme na výlet dostatek času (pokud méně, vždycky si zvolíme zoo v Opoli, protože je super, ale poměrně komorní). 

Zoo v Ostravě je obrovské, rozkládá se na téměř 100 hektarech rozmanitého terénu a je domovem pro více než 5 tisíc zvířat. Spatřit tam můžeme jak domácí zvířata známá z venkovských hospodářství (krmení koz je pro malé děti nějakou atrakcí!), tak i zvířata exotická, mnohdy chráněná. V Pavilonu evoluce navštívíte šimpanzy, v Tanganice – hrochy. Jsou tady lvi, sloni, žirafy a další zvířata savany (prohlédnout si je můžete z vagónků safari expresu, který do jejich výběhu vjíždí!), ale také spousta papoušků, žab, ryb a mnoho dalších exemplářů. 

Fantastickou součástí ostravské zoologické zahrady jsou dětská hřiště a herní koutky. Je jich hodně, na některých lze strávit samostatně opravdu dlouhou dobu. Dobrý nápad je vzít si s sebou piknikovou deku, svačinu a knihu, protože se vám může stát, že se tady zdržíte déle, než jste předpokládali. 

Stejně jako na každém úžasném místě i tady je háček – davy návštěvníků. Zoologické zahrady jsou velmi populárním cílem výletů rodin s malými i staršími dětmi. V Ostravě jsou naštěstí návštěvníci i přes dlouhé fronty u pokladen rozptýleni na obrovské ploše. A pokud si budete chtít v tichu odpočinout, stačí z hlavních tras odbočit na stezku Botanického parku, který je součástí zoo. Cesta vody, cesta lesa a cesta stínu vás doprovází mezi expozicemi. Samy o sobě jsou velmi atraktivní, protože jsou u nich umístěny postavy zvířat a lávky, které k nim vedou, jsou pokryty vegetací. Je tam ticho, klid a chládek. Návštěvníci si zde mohou odpočinout a … vrátit se k hlavních, rušným atrakcím.  

V Zoo v Ostravě toho člověk hodně nachodí (samotné stezky Botanického parku mají až 6 km!). Jistou pomocí pro unavené dětské nožky jsou dřevěné vozíky, které si lze zapůjčit u pokladen, nebo zahradní vláček, který jezdí mezi výběhy. Dospělým nohám po několika hodinách chůze také někdy přijde vhod…

Náš tip: Pokud máte tu možnost, jeďte do Zoo v Ostravě v průběhu pracovního týdne. Skvělou možností je zakoupení vstupenek on-line. Tak to děláme vždycky a díky tomu nemusíme stát v dlouhé frontě u pokladny. 

Moravskoslezské příhraničí čeká

Který z pěti výletů si pro podzimní cestování vyberete? Doufám, že alespoň část z vás zde popsaná místa navštíví. Tento text vznikl ve spolupráci s Moravian-Silesian Tourism, Stowarzyszeniem „Region Beskidy” v rámci projektu „Moravskoslezské příhraničí”, č. reg.: CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_030/0001875 spolufinancovaného z Programu Interreg V-A Česká republika-Polsko. Ještě více nápadů na výlety po polsko-moravském příhraničí najdete na webu Pogranicze.gramy w to!.

Zde je článek v polštině.

Mogą Ci się również spodobać...

Zostaw komentarz