Strona domowa Polska Poznaj Cieszyn z Kocią Szajką

Poznaj Cieszyn z Kocią Szajką

przez Basia||Podróże Hani

Jakiś czas temu na rynku wydawniczym pojawiła się pierwsza książka Agaty Romaniuk o mieszkającej w Cieszynie Kociej Szajce. Chłopcy (książki są idealne dla przedszkolaków i dzieci w pierwszych klas podstawówki) właśnie dostali już czwartą część serii. Teraz nie tylko mogą czytać o przygodach sprytnych kotów, ale też razem z nimi zwiedzać Cieszyn. Pojawiła się też gra miejska z bohaterami serii.

Seria o Kociej Szajce, czyli rezydujących właśnie w Cieszynie kotach – Komandosie, Morfeuszu, braciach Pikselach, Loli, Poziomce i Bronce od Cieślarów to w tym momencie 4 książki:

  • Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi,
  • Kocia Szajka i ucho różowego jelenia,
  • Kocia Szajka i napad na moście,
  • Kocia Szajka i duchy w teatrze.

W każdej z nich Kocia Szajka wyjaśniają zagadki kryminalne wspomagając w ten sposób komisarza Psota i Walerkę. Akcja książek toczy się we współczesnym Cieszynie, pełna jest też odniesień do historii miasta czy gwarowych wtrąceń (te uwielbiam!) itp. Jeśli po przeczytaniu książek przyjedziecie do Cieszyna po raz pierwszy w życiu jestem pewna, że się nie zgubicie. Miasto nie jest duże, a w książkach opisane jest tak dokładnie i realistycznie, że na pewno będziecie wiedzieli gdzie iść. Zresztą na kartach książek są też mapy pokazujące, w jakich miejscach rozgrywa się ich akcja. A jeśli poza przeczytaniem książek zaopatrzycie się w ulotkę miejskiej gry „Na tropie Kociej Szajki”, nie będziecie mieć z zobaczeniem flagowych atrakcji Cieszyna żadnego problemu.

Co zobaczyć w Cieszynie?

Cieszyn to małe miasteczko o niezwykłe historii. Od zawsze wielokulturowe, od kilkudziesięciu lat podzielone pomiędzy dwa kraje – Polskę i Czechy. Kiedyś pisaliśmy już o tym co trzeba zobaczyć w Cieszynie. Dziś ponownie polecamy wam odwiedzenie Cieszyna i przejście pomiędzy głównymi atrakcjami w towarzystwie ulotki z zadaniami przedstawionymi w narracji wziętej właśnie z książek Agaty Romaniuk. W ten sposób po raz kolejny (a może pierwszy raz?) odkryjecie wzgórze zamkowe, Zamek Cieszyn, studnię Trzech Braci czy urokliwy rynek. Spojrzycie w stronę Republiki Czeskiej (choć ja zawsze namawiam, by i tam iść, choćby na kofolę i smażony ser). Będziecie też wiedzieć gdzie pójść na kawę czy słynną kanapkę ze śledziem (Złota proporcja kiedyś świetnie opisała historię cieszyńskich kanapek).

Cieszyn – gra miejska „Na tropie Kociej Szajki”

Gra miejska „Na tropie Kociej Szajki” nawiązuje właśnie do ostatnio ulubionej serii książek chłopaków. Ulotkę można dostać w punkcie informacji turystycznej przy rynku (choć ten jest zamknięty w weekendy… nas uratowała kawiarnia Kornel i przyjaciele, w której również broszury były). Znajdziecie w niej tropów, które doprowadzą was do kociej kwatery głównej!

Sama zabawa jest krótka. Odnaleźć trzeba kilka miejsc, które występują w książkach. My zaczęliśmy od środka, Kornel jest trzecim z siedmiu punktów gry. Całość zajęła może z 45 minut. Czy warto? Do Cieszyna zawsze warto (nie wiem który raz tam byliśmy). A sama gra? Dodaliśmy do niej sporo od siebie, daliśmy chłopakom mapę i bawili się dobrze. Najważniejsze, że po przeczytaniu książek poczuli klimat Kociej Szajki (i znaleźli ślady łapek! takich akcentów w całej grze powinno być zdecydowanie więcej). Udanych spacerów po Cieszynie wam życzę!

Mogą Ci się również spodobać...

Zostaw komentarz