Strona domowa PolskaŚląskie Z wizytą u Kawuloka – co to jest kurna chata?

Z wizytą u Kawuloka – co to jest kurna chata?

przez Basia||Podróże Hani

Chata Kawuloka to miejsce, w którym byliśmy nieraz, ale nigdy nie opisywałam jej na blogu. Tym razem po raz pierwszy pojawiliśmy się tam całą rodziną. I po raz pierwszy zwiedzaliśmy nie z przewodnikiem (jeśli będziecie mieć okazję to polecamy pokazy, które prowadzi znany w Istebnej Janko), a z… audiobookami. Dzieciaki były zachwycone!

Chata Kawuloka to drewniany góralski dom z 1863 r., jeden z ciekawszych (przynajmniej dla mnie) obiektów Szlaku Architektury Drewnianej. Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Centrum Edukacji Ekologicznej a Ochodzitą w Koniakowie (nie próbujcie jednak z dziećmi iść pieszo… Trójwieś jest dość rozległa ;)).
Jeśli nie traficie na przewodnika koniecznie weźcie audioprzewodniki, z nimi Chata jest naprawdę ciekawym miejscem. Wystarczy usiąść gdzieś w kąciku i posłuchać historii znajdujących się w niej mebli i sprzętów.

 


W chacie są dwie izby. W dużej, przy piecu, toczyło się życie. Tam się spało, jadło, pracowało, odpoczywało. Dlatego w niej można zobaczyć misz masz – od łóżka po muzyczne instrumenty, które ożywają w rękach Janka (dzięki audioprzewodnikom i bez pokazu można je usłyszeć).

W drogiej, zdecydowanie mniejszej, izbie są narzędzia pracy i… dziecięca kołyska 😉

Przed domem można odpocząć przed dalszą drogą, np. do Koniakowa.


* * *
Informacje praktyczne:
Chata Kawuloka, Istebna Wojtosze 824, bilety 4 zł, czynne codziennie, warto jednak zadzwonić przed przyjazdem, wtedy można się dowiedzieć kiedy są zajęcia dla grup (pokaz gry na tradycyjnych instrumentach – polecam).

Mogą Ci się również spodobać...

4 komentarze

moje szczescia 20 kwietnia 2015 - 11:49

świetne miejsce na wycieczkę 🙂

Odpowiedz
Alicja Sz 21 kwietnia 2015 - 12:19

Janko… Jest niezły 😛

Odpowiedz
Basia S-Sz 21 kwietnia 2015 - 12:19

oj więcej tam takich jest 😉

Odpowiedz
Nina NM 2 maja 2015 - 08:45

Swietne miejsce!

Odpowiedz

Zostaw komentarz