Strona domowa Polska Tokarnia czyli (mama) kocha skanseny

Tokarnia czyli (mama) kocha skanseny

przez Basia||Podróże Hani

Tokarnia, a właściwie znajdujące się w nim Muzeum Wsi Kieleckiej było na moim celowniku od 7 lat. Wtedy jadąc do Kielc zobaczyłam wyłaniające się zza drzew dwa ogromne wiatraki. A że skanseny po prostu uwielbiam, wiedziałam, że w końcu i do tego dotrzemy. Dzieci też spokojnie można zabrać, dla nich przygotowano kilka tras z questami, czeka więc na nich kilka przygód. Niestety my nie do końca korzystaliśmy z atrakcji muzeum – pokonała nas temperatura, trafiliśmy na prawie 40-stopniowy upał. Skutek? Musimy wrócić…

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni jest ogromnym skansenem, w którym zgromadzono przykłady zabudowań wiejskich, dworsko-folwarcznych, małomiasteczkowych itp. Domy są różnorodne, w wielu z nich pieczołowicie odtworzono wnętrza, w niektórych izbach zorganizowano okolicznościowe wystawy. Pomyślano też o rodzinach z dziećmi. My zwiedzanie zaczęliśmy od zabrania z kasy ulotek z questem dla dzieci. Opracowanych jest 5 tras (tradycyjne zawody cz. 1 i 2, chleb i młyn, świętokrzyskie ludowe wierzenia, dzień syna niciorza), drukowana ulotka była jednak tylko jedna… W ten sposób „wybraliśmy” trasę „Dzień syna Niciorza” czyli opowieść o tajnikach tkactwa. Wszystkich tajemnic i ciekawostek związanych z tkactwem nie poznaliśmy. Nie przeszliśmy całej, bo było za gorąco (1,5 litra wody starczyło nam na niecałe dwie godziny kręcenia się po skansenie, w naszym wypadku oznaczało to przejście nawet nie 1/3 trasy).

Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej

Dzieciakom, poza poszukiwaniem kolejnych chat i rzeczy opisanych w queście, najbardziej podobały się wnętrza. Tu Hanka zobaczyła piec kaflowy, który kiedyś był u babci w kuchni, tu misternie tworzone kolorowy ozdoby, tam znowu wyposażenie dawnego sklepu (syfon do robienia wody sodowej!), gabinetu lekarskiego czy apteki.

Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej

Skansen jest dość duży, poszczególne grupy zabudowań są od siebie trochę oddalone, dzięki czemu jest przestrzeń np. na piknikowanie. Gdyby aura bardziej nam sprzyjała moglibyśmy spędzić tam pół dnia. Miejsce piknikowe jest m. in. przy przystani kajakowej – kolejnym razem w świętokrzyskim na pewno spłyniemy Czarną Nidą i się tam zatrzymamy.

* * *

Informacje praktyczne:

Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni, Tokarnia 303, trasa S7 (Warszawa-Kraków), www.mwk.com.pl

Bilety: 14 i 8 zł, rodzinny 2+1: 30 zł, 2+2 i 2+3: 35 zł, Karta Dużej Rodziny 7 zł, dzieci do lat 7 bezpłatnie (ceny w sezonie tj. od kwietnia do października). Godziny otwarcia i dni wolnego wstępu (budynki tylko z zewnątrz) różnią się w poszczególnych miesiącach.

Polecamy wam aplikację mobilną Muzeum Wsi Kieleckiej – są w niej wszystkie questy, trasy spacerowe po muzeum i zdjęcia wraz z opisami wszystkich zabudowań w skansenie (dlatego wiemy co straciliśmy). Jest ona tym bardziej pomocna, że w kasie nie ma mapek skansenu (tu wielki minus).

Mogą Ci się również spodobać...

1 komentarz(y)

Bochniak 14 sierpnia 2019 - 21:36

Chce wybrać ze swojm synem Norbertem do Chencin żeby zwiedzic wieś kielecka skansen. Teraz jestem z synem w miescowosci Brok w Ośrodku Agroturystyczny Bindunga i tu jest miejsce do zwiedzania zwierzad które się znajdują na tym terenie kozy konie kroliki Osiołek kury kaczki indyki pawie owieczki pieski gołębie pocztowe. Oraz w ciszy i spokoju mozna tu wypocząć Ośrodek jest położony nad bogiem jest ujęty panoracznie jedzonko jest pyszne można się udać do Puszczy Białej gospodarze tego Osrodka sa bardzo mili polecam to miejsce jest super i rewelacja.

Odpowiedz

Zostaw komentarz