Strona domowa Europa Gdzie na Śląsku można spotkać żubra?

Gdzie na Śląsku można spotkać żubra?

przez Basia||Podróże Hani

Dzieci uwielbiają zwierzęta, a rodzice często szukają miejsc, w których mogą je dzieciom pokazać w jak najbardziej naturalnych warunkach. Dziś wspólnie poszukamy żubrów, których swego czasu na Śląsku było mnóstwo. Mieszkały w starej Puszczy Pszczyńskiej, we włościach pszczyńskich książąt. I dziś też tam są! Gdzie więc na Śląsku można spotkać żubry?

Zagroda Żubrów w Pszczynie

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie jest chyba najbardziej znanym miejscem, w którym na Śląsku możecie spotkać żubra. Pierwsze pojawiły się we włościach księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI Hochberga w 1865 r. On przekazał carowi Aleksandrowi II 20 jeleni, w zamian dostając 4 żubry. Zwierzęta żyły w puszczy pszczyńskiej i było ich coraz więcej. Na tyle dużo, by to właśnie one po I wojnie światowej pomogły uratować prawie wytępione stado żubrów białowieskich. Dziś więc, kiedy będziecie w Białowieży, pomyślcie sobie o żubrach, których imiona zaczynają się na PL. To właśnie przedstawiciele linii pszczyńskiej. Wszystkie tamtejsze żubry mają imiona rozpoczynające się od PL (od Pless czyli Pszczyna).

W Pokazowej Zagrodzie Żubrów macie gwarancję, że króla puszczy spotkacie. Można mu nawet zajrzeć prosto w oczy, szczególnie w porze karmienia. Jeśli chcecie mieć pewność, że żubra zobaczycie naprawdę z bliska, najlepiej być w Zagrodzie właśnie w okolicy pór ich posiłków. Od kwietnia do października karmienie jest o 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00. Natomiast od listopada do marca żubry jedzą o 9.00, 11.00, 13.00 i 15.00. Żubry w zagrodzie mają do dyspozycji prawie 10 hektarów terenu i poza godzinami karmienia mogą się gdzieś turystom „schować”.

Jednak żubry to nie jedyne zwierzęta mieszkające w Pszczynie. Spacerując po terenie zagrody można zobaczyć też jelenie, muflony, daniele, dziki, króliki, pawie czy gęsi. Wszystkie aktualne informacje o Zagrodzie Żubrów w Pszczynie znajdziecie tutaj.

Będąc w Pszczynie MUSICIE zobaczyć i inne atrakcje tego urokliwego miasteczka, które nie bez powodu jest zwane Perłą Górnego Śląska. Po Zabytkowym Parku Pszczyńskim można spacerować godzinami. Znajdują się w nim nie tylko Zagroda Żubrów i Zagroda Wsi Pszczyńskiej (skansen), ale też sporo urokliwych zaułków. Najbardziej znanym zabytkiem Pszczyny jest Pałac Hochbergów. Zachwyca też piękna starówka, teraz (zimą) ładnie oświetlona, a latem tętniąca życiem.

Spory rozdział o Pszczynie i jej okolicach jest w przewodniku turystycznym dla rodzin „Dzieci odkrywają Śląskie”. Możecie go kupić tutaj. O Pszczynie pisaliśmy również na blogu, tutaj.

Rezerwat Żubrowisko w Jankowicach

W Pszczynie na turystów czeka specjalnie przygotowana zagroda pokazowa, natomiast w Jankowicach (ledwie kilka kilometrów od Pszczyny) znajduje się rezerwat Żubrowisko. Tam zwierzęta nie są dla turystów. Przyjezdni mogą je zobaczyć, ale wcale nie muszą. Żubry mają bowiem do dyspozycji ogromny teren, prawie 750 hektarów.

Na skraju rezerwatu utworzono niewielki Ośrodek Edukacji Ekologicznej i to do niego można przyjechać i liczyć na szczęście. My ostatnio (początek stycznia 2021 r.) stanęliśmy oko w oko z kilkoma żubrami. Kilka z nich odpoczywało przy paśniku, a 3 były bardzo blisko zabezpieczających wybieg barierek. Nie tylko dzieci były zachwycone!

Wokół ogrodzonego wybiegu żubrów wytyczono ścieżkę dydaktyczną. Ma ok. 2 kilometrów długości i biegnie przez las. Do pokonania jest kilka mostków, do przeskoczenia sporo kałuż (jak ma się szczęście!), do zobaczenia wiele roślin/liści/kamieni. No i cały czas warto wypatrywać króla puszczy, może pojawić się gdzieś za jakimś drzewem.

Przed ogrodzeniem jest wiata, w której można odpocząć (świetnie widać z niej żubry, jeśli akurat są przy paśniku) i coś zjeść. Przy zagrodzie są też tablice edukacyjne, dzięki którym można się dowiedzieć wielu ciekawostek o żubrach. Dane liczbowe mają już co prawda kilka lat, ale są na tyle ciekawe, że każde dziecko powinno się zainteresować. Nasz spacer i obserwacje żubrów w Ośrodku Edukacji w Jankowicach trwał ok. 1,5 godziny. Na pewno wrócimy.

Wstęp na teren ośrodka jest darmowy! Więcej info tu.

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Żubry na Śląsku można zobaczyć też w górach! W Ustroniu warto odwiedzić Leśny Park Niespodzianek. To połączenie górskiej wycieczki i odwiedzin u zwierząt. Leśnych, nie tylko żubrów. Park znajduje się na zboczu Równicy (pamiętajcie o tym wybierając się tam, trzeba się odpowiednio ubrać). Żubry są tam jednymi z wielu zwierząt. Szczerze mówiąc, gdy my tam byliśmy, dzieci bardziej interesowały się swobodnie biegającymi po parku sarenkami i ptakami. Te ostatnie oglądać można na pokazach lotów sów i ptaków drapieżnych. Dlatego nie mam zdjęcia ustrońskich żubrów! Jednak zapewniam was, że żubry też w Leśnym Parku Niespodzianek są. Warto odnaleźć i ich zagrodę.

Nasz bardzo stary (jakie dzieci małe!) wpis o Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu znajdziecie tu. Szczegóły dotyczące dojazdu, cen i godzin otwarcia znajdziecie tutaj.

Mogą Ci się również spodobać...

Zostaw komentarz