Strona domowa Polska Na tropie Tomka czyli Muzeum Śląskie dla dzieci

Na tropie Tomka czyli Muzeum Śląskie dla dzieci

przez Basia||Podróże Hani

Na tropie Tomka to nowa (można ją zwiedzać od czerwca 2017 r.) wystawa Muzeum Śląskiego. Jeśli wiecie czym jest katowicka Strefa Kultury to nie dziwi was fakt, że jej nowa atrakcja sprawiła, że po raz kolejny (już nie liczę który) zabrałam dzieciaki właśnie tam. Tym razem wyjazd był wyjątkowy – to pierwsza wycieczka Antoniego.

Wystawa „Na tropie Tomka” mieści się w starej stolarni, jednym z budynków Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury w Katowicach. Tym razem jechaliśmy tam pociągiem, musiałam zobaczyć jak Antoś reaguje na hałas przed podróżą do Trójmiasta.

Już sama droga do Muzeum pełna była atrakcji – lody, plac zabaw, palmy nad sztuczną Rawą, podziemne przejście pod Spodkiem, labirynt i kwiaty w Strefie Kultury. Szliśmy… 1,5 godziny.

Pomnik Powstań Śląskich i Spodek
Fontanna przed NOSPR
Nad sztuczną Rawą
Muzeum Śląskie

Naprawdę się dziwię, że dzieciaki miały jeszcze siłę zwiedzać. I to ie tylko nową wystawę. Zanim weszliśmy do starej Stolarni, po raz kolejny odwiedziliśmy lustrzaną salę, czyli wystawę czasową „Odbicie” (tylko do września! spieszcie się!). Jak już dotarliśmy, wsiąkliśmy na ponad godzinę. Wyposażeni w podróżniczy plecak, mapę i zeszyt z zadaniami, zaczęliśmy zabawę. Pierwsze wrażenie nie było pozytywne – jaka ta wystawa mała! Faktycznie, spora nie jest, ale – jak się później okazało – naszpikowana ciekawostkami. Godzina na zwiedzanie to minimum.

Na tropie Tomka - Muzeum Śląskie
Na tropie Tomka - Muzeum Śląskie
Na tropie Tomka - Muzeum Śląskie
Na tropie Tomka - Muzeum Śląskie
Na tropie Tomka - Muzeum Śląskie
Na tropie Tomka - Muzeum Śląskie
Na tropie Tomka - Muzeum Śląskie

Tomka Wilmowskiego pewnie kojarzycie. Tak, to bohater świetnych książek przygodowych napisanych przez Alfreda Szklarskiego. Na wystawie nie tyle śledzimy jego losy, co poznajemy kultury z całego świata, z którymi młody podróżnik miał do czynienia w trakcie swoich przygód. No i oczywiście staramy się go znaleźć. Odczytujemy pozostawione przez niego listy, zbieramy pieczątki, rozwiązujemy zadania. Zabawa jest przednia, a przy okazji dzieciaki przyswajają trochę wiedzy i ciekawostek o różnych zakątkach świata.

* * *

A dlaczego na katowickiej wystawie dzieci szukają akurat Tomka? Ano dlatego, że Alfred Szklarski z Katowicami ma wiele wspólnego! Mieszkał tam i tworzył od 1945 r. aż do śmierci (1992 r.). Piękne zdjęcia z wystawy zobaczycie u Frantków Wędrowniczków, polecam!

* * *

Informacje praktyczne:

Wystawa „Na tropie Tomka” czynna jest codziennie, prócz poniedziałków. Dla zwiedzających indywidualnie dostępna jest w weekendy, święta, wakacje i ferie, w roku szkolnym od wtorku do piątku od 16.00 do 20.00. Bilet kosztuje 14/9 zł, rodzinny 35 zł (z Kartą Dużej Rodziny 20 zł). We wtorki wstęp na wszystkie wystawy Muzeum Śląskiego jest wolny, darmowe bilety można odbierać w kasie, można je wcześniej zarezerwować przez internet (tu). Polecam to zrobić, bilety ogólne nie mają limitów, jednak te na wystawę dla dzieci są osobne, ja rezerwowałam kilka dni przed przyjazdem i załapałam się na ostatnie sztuki!

Mogą Ci się również spodobać...

1 komentarz(y)

Małgorzata 1 września 2017 - 19:19

Ta wystawa jest REWELACYJNA !
Mój 5-latek jest zachwycony 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz