Strona domowa Polska Atrakcje na niepogodę – śląskie. Co zobaczyć jesienią na Śląsku i w okolicy.

Atrakcje na niepogodę – śląskie. Co zobaczyć jesienią na Śląsku i w okolicy.

przez Basia||Podróże Hani

Tak jak obiecałam, zaczynamy prezentację zimowych atrakcji dla rodzin z dziećmi. Na dobry początek województwo, które znam najlepiej, a więc śląskie. Przedstawiam wam moje subiektywne zestawienie atrakcji dla dzieci na niepogodę (kolejność alfabetyczna).Centralne Muzeum Pożarnictwa – Mysłowice

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach – pierwszy z polecanych przeze mnie obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (SZT). Nigdzie indziej w Polsce nie zobaczycie tylu strażackich wozów. Muzeum ma bardzo duży, niestety (jeszcze) nie w pełni wykorzystany, potencjał, ale i tak warto tam wziąć nie tylko chłopców marzących o byciu strażakiem Samem (a propos, Hania od pewnego czasu MUSI Sama oglądać w ramach dobranocki).

fot. arch. Śląskiej Organizacji Turystycznej, dostępne na stronie www.silesia.travel


Chlebowa Chata – Górki

Chlebowa Chata w Górkach Małych – magiczne miejsce, w którym nie tylko dzieciaki (sama o kilku rzeczach nie wiedziałam) mogą dowiedzieć się jak powstaje chleb, poznać różne rodzaje zbóż i zobaczyć stare maszyny rolnicze. No i każdy może samodzielnie przygotować ciasto na podpłomyki. Jedzone prosto z pieca smakują jak największe rarytasy (szczególnie w połączeniu ze zbożową kawą, która też jest „na stanie” ;p).

Właściciele chaty 😉 fot. www.ox.pl

Kopalnia Srebra i Sztolnia – Tarnowskie Góry

Kopalnia Srebra i Sztolnia w Tarnowskich Górach – chyba jedna z najpopularniejszych atrakcji województwa śląskiego, znana i odwiedzana przez rodziny z dziećmi od lat (w kopalniane korytarze można zjechać nawet z wózkiem…). Całkiem niedawno w przy kopalni otwarto multimedialną wystawę o górnictwie w okolicy Tarnowskich Gór, jeszcze jej nie widziałam, ale podobno w porównaniu z poprzednią jej wersją (łagodnie mówiąc, trącącą myszką…) jest super 😉
* sztolnię polecam dla większych dzieci
** w kopalni też płynie się łódką, ale jest to zdecydowanie krótszy odcinek niż w sztolni.

fot. arch. Śląskiej Organizacji Turystycznej, dostępne na stronie www.silesia.travel

Palmiarnia – Gliwice

Palmiarnia w Gliwicach – zdecydowanie najcieplejsze miejsce w zestawieniu 😉 Nie jest to obowiązkowe miejsce do zobaczenia w śląskim, ale czasem warto się wygrzać i pooglądać piękne rośliny. Dodatkową atrakcją jest otwarta niedawno sala z akwariami. Dla dzieci miejsce, w którym mogą się wiele dowiedzieć, dla dorosłych wspaniałe miejsce na doładowanie akumulatorów. Hania była tam dwa razy (klik i klik) i pewnie jeszcze nie raz tam wróci ;p

Planetarium – Chorzów

Planetarium w Chorzowie – niezwykłe miejsce, tylko dla dzieci nie bojących się ciemności ;p Jeśli już mają na tyle odwagi, by wejść do ciemnej sali, odkryją zupełnie nieznane światy. Bardzo bym chciała już Hanię tam zabrać, ale z tym jej przebywaniem w ciemności różnie jest 😉 Dodatkową atrakcją jest to, że Planetarium znajduje się na terenie słynnego Parku Śląskiego (być może znacie go pod starą nazwą – Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku), przy okazji można więc wybrać się na spacer czy sanki.

źródło: Wikipedia

Kopalnia Guido – Zabrze

Kopalnia Guido w Zabrzu – kolejny przebój industrialny 😉 To z kolei chyba jeden z bardziej znanych obiektów SZT. Niestety też tylko dla większych dzieci – całą kopalnię mogą zwiedzać 7-latkowie. Do zobaczenia są dwa poziomy – 170 i 320 metrów pod ziemią. Jeśli trafi się na gadatliwego przewodnika można poznać całą masę górniczych ciekawostek 😉 Wśród atrakcji m. in. zjazd prawdziwą szolą (windą) i przejażdżka podziemną kolejką.

fot. arch. Śląskiej Organizacji Turystycznej, dostępne na stronie www.silesia.travel
fot. arch. Śląskiej Organizacji Turystycznej, dostępne na stronie www.silesia.travel

To tylko niektóre z atrakcji śląskiego – macie jakieś swoje typy? Czekam na inspiracje. No i zachęcam do dyskusji w komentarzach! Może macie propozycję kolejnego województwa – gdzie jeździcie zimą??

Mogą Ci się również spodobać...

14 komentarzy

Mamookiem Ania Suszek 3 grudnia 2013 - 15:29

ja mam wlasnie przed nosem wygraną książeczkę "Śląskie z dzieckiem" 🙂 także na dziale "na niepogodę" 🙂 Do Palmiarni się wybieramy, ale aktualnie blokuje nas nieco zapalenie ucha… może jakieś podróże dla chorasków? 😛 hihi
Jak już się wyleczymy to oczywiście i u nas będzie relacja z wizyty pod palmami 😉
zapraszamy w opolskie! 🙂 choć tu polecić bym mogła kilka fajnych miejsc na rowerowanie/spacerowanie raczej "w pogodę" 🙂

Odpowiedz
Basia S-Sz 3 grudnia 2013 - 15:51

No akurat Opolszczyznę w miarę znam, bo 4 lata mieszkałam w Opolu 😉 Niestety tam na niepogodę nic specjalnego do głowy mi nie przychodzi, tamtejsza organizacja turystyczna chyba mnie olała, bo nie odpisali na maila… Za to latem na pewno odwiedzimy tamtejsze zoo i do Krasiejowa młodą też weźmiemy, niech ma ;p

Odpowiedz
maniamamowania 3 grudnia 2013 - 20:07

Mój Staś byłby bardzo zadowolony z wycieczki do Muzeum Pożarnictwa. Musimy się tam wybrać, ale to tak daleko d nas 🙂

Odpowiedz
Katarzyna Kordaszewska 5 grudnia 2013 - 20:36

Większość w/w atrakcji mamy już za sobą, ale jak najbardziej są godne polecania! Nam bardzo podobało się w Kopalni w Tarnowskich Górach i Planetarium, gdzie Asia oglądała plamy na słońcu. Niestety w zimie jest tam ciut zimnawo, bo nie można grzać by nie parowały okulary w teleskopie. Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Basia S-Sz 5 grudnia 2013 - 20:37

ooo, o tym braku ogrzewania w planetarium nie wiedziałam ;p A ile Asia miała lat jak się tam wybraliście? który seans oglądaliście?

Odpowiedz
mamajanka 8 grudnia 2013 - 12:29

My śląskie bardzo lubimy i regularnie w Beskidy wracamy. Mimo, że wielokrotnie zatrzymywałam się w Górkach Wielkich – w schronisku KOS i długo zanim powstało – nie trafiłam nigdy do Chaty w Górach Małych – a to świetny pomysł na wycieczkę z Jankiem! Dzięki "Mikołajowi" i temu wpisowi do następnej wycieczki będę lepiej przygotowana 🙂

Odpowiedz
Basia S-Sz 8 grudnia 2013 - 12:31

no schronisko KOS-u jest fajną bazą wypadową 😉 a do Chlebowej Chaty koniecznie się wybierzcie 😉

Odpowiedz
Basia S-Sz 8 grudnia 2013 - 12:33

wybierzcie sobie więcej atrakcji do zobaczenia i już nie będzie za daleko 😉 w tych okolicach jest masa atrakcji m. in. Szlaku Zabytków Techniki – polecam!

Odpowiedz
Nawigatorka 9 grudnia 2013 - 10:37

Tyle razy bywałam w Zabrzu i nie sądziłam, że są tam takie perełki do zwiedzenia.
Następnym razem wycieczka do Zabrza w lutym, więc jeśli pogoda pozwoli będę nadrabiała zaległości.

Odpowiedz
Basia S-Sz 9 grudnia 2013 - 10:39

hmmm, do zwiedzenia kopalni pogoda niepotrzebna, pod ziemią nie pada ;p tylko w Guido trzeba rezerwować bilety

Odpowiedz
Kama 9 grudnia 2013 - 10:42

Planetarium w Chorzowie… od liceum tam nie była.
A rodzinkę tam mam, więc wypadałoby powspominać szkolne wycieczki.

Odpowiedz
Weronika 22 stycznia 2014 - 09:37

A na smaczne i w dobrej cenie jedzonko zapraszamy do Koziej Zagrody w Brennej.

Odpowiedz
Sylwia 21 sierpnia 2022 - 14:30

Artykuł prosi o aktualizację i dodanie Kopalni Ignacy 🙂

Odpowiedz
kamila 19 grudnia 2018 - 09:45

Kopalnia Guido jest świetną atrakcją dla dzieci i nie tylko. No i oczywiście Planetarium. Gdy wybraliśmy się do Katowic i nocowaliśmy w hostelu ( http://noclegi-katowice.com.pl/ ) mieliśmy nieszczęście trafić na deszczowy weekend, więc ZOO i innego tego typu rozrywki musieliśmy odpuścić. Ale dzieciom się ostatecznie podobało, więc byliśmy zadowoleni z pobytu.

Odpowiedz

Zostaw komentarz