Strona domowa PolskaŚląskie Cudze chwalicie! Ruchoma szopka w Rybniku-Ligockiej Kuźni

Cudze chwalicie! Ruchoma szopka w Rybniku-Ligockiej Kuźni

przez Basia||Podróże Hani

Jak pewnie wiecie, okres bożonarodzeniowy nierozerwalnie wiąże się z naszymi wyjazdami „na szopki”. W tym roku planach oczywiście Strumień, Panewniki, Kraków (tam w zeszłym roku nie dotarliśmy do szopki u Franciszkanów, a podobno warto). Do tego różne szopki w rybnickich kościołach. Właśnie przy okazji poszukiwań najładniejszej lokalnej stajenki odkryłam jedną świetną i wcześniej zupełnie mi nieznaną – ruchomą szopkę w małym drewnianym kościółku św. Wawrzyńca w rybnickiej dzielnicy Ligocka Kuźnia.

Ruchoma szopka w Rybniku jest jedna. Nieduża, ale ma swój urok. Poruszające się figury poruszają się wokół Jezuska. Na koniec Dzieciątko wszystkim błogosławi.

 

Przy okazji zobaczyliśmy i sam kościół, który jest jednym z obiektów Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Na Szlaku znajdują się 93 drewniane budowle, nie tylko kościoły i kapliczki (to również skanseny w Pszczynie i Chorzowie (pisałam już wam o nich tu i tu), Chata Kawuloków w Istebnej czy Stara Karczma w Jeleśni). Kościółek wzniesiono w 1717 r. Wieżę dobudowano w 1830 r. Barokowe wyposażenie jest oryginalne. Ciekawostką jest to, że kościół całe lata stał w zupełnie innej dzielnicy Rybnika – na Ligocką Kuźnię przeniesiono go w 1975 r.

 

 

 

 

 

Wokół kościółka też jest bardzo przyjemnie (zapewne bardziej latem czy wiosną, ale teraz też może być ;p).

 

Rybniczanka od urodzenia, a (chyba) byłam tam pierwszy raz.

* * *
Szopka jest uruchamiana po każdej mszy niedzielnej (8.00 i 10.00) oraz w niedziele i święta od 15.00 do 17.00. Nam się udało „wstrzelić” 😉

Mogą Ci się również spodobać...

Zostaw komentarz