Strona domowa Polska Powstania śląskie. Wiesz coś o nich?

Powstania śląskie. Wiesz coś o nich?

przez Basia||Podróże Hani

Przyznaję, ja za dużo nie wiedziałam. Ostatnio czytałam bardzo fajną książkę (Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku – polecam) i się trochę zainteresowałam tematem. Otwarte w październiku 2014 r. Muzeum Powstań Śląskich bardzo się przyczyniło do podwyższenia poziomu mojej wiedzy. Hania oczywiście na taką dawkę (a raczej kaliber) historii jest za mała, ale multimedia i dedykowana dzieciom trasa zwiedzania (myślę, że odpowiednia już dla dzieci z wczesnej podstawówki) i jej się podobały. Niewątpliwą zaletą naszej wizyty (piątkowe popołudnie) było też to, że byliśmy jedynymi zwiedzającymi. W sumie zaczynamy się do tego przyzwyczajać.

Ekspozycja jest rozłożona na 4 poziomy – na parterze pokazano jak wyglądały świętochłowickie ulice w 1919 r., a więc tuż przed wybuchem powstań.

źródło: www.muzeumpostawnslaskich.pl

 

Brukowana uliczka, przy niej fotograf (tam można zrobić sobie stylizowane zdjęcie i wysłać bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową), sklep, w którym co nieco o ówczesnej rzeczywistości opowiada sprzedawca-hologram, tramwaj, z którego można oglądać widoki ówczesnego Śląska.

 

 

Po wejściu do tramwaju można samodzielnie „ruszyć” i wybierać przystanki, na których chce się zatrzymać. Gdy już tramwaj „stanie”, na ekranie pojawiają się pytania. Szczerze napiszę, że z naszą znajomością odpowiedzi było… hmmm… różnie.

 

 

Na pierwszym piętrze poznajemy rzeczywistość sprzed I Powstania Śląskiego – tą światową reprezentują salony – wnętrza nawiązujące do francuskiego i niemieckiego parlamentu, śląską – mieszkanie powstańca (i ono się Hani zdecydowanie bardziej podobało).

źródło: www.muzeumpostawnslaskich.pl

 

 

 

 

 

 

W kolejnych salach poznajemy okres powstań i plebiscytu. Jeśli się do muzeum wybierzecie, zdecydujcie się na zwiedzanie z przewodnikiem, bo wtedy dużo więcej z tego wyniesiecie. Czasem kilka jego uwag naprawdę otwiera oczy i zmienia kąt patrzenia na wystawę.

 

 

 

W drukarni nie tylko dzieci mogą odbić pieczątki (a spoglądając w okienko podglądać pracę drukarza).

Po wrzuceniu głosu za Polską lub Niemcami można sprawdzić wyniki plebiscytu.

 

Jest też dawna szkoła, która Hani bardzo się podobała (tylko kredki jej spadały z blatu, bo nie był prostu). W takich wnętrzach głosowano za Polską lub Niemcami.

 

Ostatnie pięto to opowieść o walkach. Dość skromnie je pokazano, ekspozycja i tak daje do myślenia.

źródło: www.muzeumpostawnslaskich.pl

 

 

 

 

 

Niestety nie zobaczyliśmy całości ekspozycji na tym piętrze, bo Hubert już miał dość, na pewno kiedyś więc wrócimy, by dokończyć zwiedzanie.

 

Na antresoli urządzono punkt widokowy – spoglądając w wielką lunetę można obserwować powstańczą walkę. W ścianie wyświetlane są też nazwiska powstańców, na razie jest ich tam ponad tysiąc (można sprawdzić czy są wśród nich nazwiska naszych bliskich – jest mały ekranik z wyszukiwarką).

źródło: www.muzeumpostawnslaskich.pl

W Muzeum jest też wyświetlany 16-minutowy film, ale jego niestety Hubik nie pozwolił nam już obejrzeć. Może następnym razem 😉

* * *
W budynku jest też kawiarenka, w której można przenieść się w czasie. I muzyka do owych czasów też jest dostosowana.

Hania dostała kolorowankę i kredki – mamy nadzieję, że już wkrótce będzie można je też nabyć wraz z biletami – książeczka jest świetnie zrobiona.

* * *
Informacje praktyczne:
Muzeum Powstań Śląskich, ul. Wiktora Polaka 1, Świętochłowice, www.muzeumpowstanslaskich.pl
Godziny otwarcia: pn, wt, śr, pt – 9.00-17.00, czw – 9.00-18.00, sb i ndz. 12.00-17.00
Bilety: 10 i 6 zł, rodzinny 20 zł, dzieci do lat 4 wstęp wolny. W niedzielę wstęp wolny.
Parking w cenie biletu (trzeba pamiętać o zabraniu żetonu przy zakupie biletu w kasie).

Mogą Ci się również spodobać...

3 komentarze

Ewka 26 lutego 2015 - 19:01

To wstyd, ale wiem mało…

Odpowiedz
Basia S-Sz 26 lutego 2015 - 19:11

a dlaczego ja tam pojechałam? ;p

Odpowiedz
Kamil 6 marca 2015 - 21:48

Fajne jest te muzeum. Byłem jakoś pół roku temu.

Odpowiedz

Zostaw komentarz