Muzeum Śląskie na plus
O Śląsku w Muzeum Śląskim
Wystawa o historii Śląska jest diametralnie inna. Zorganizowana zgodnie z obecnymi trendami. Ciekawa, pełna multimediów i charakterystycznych obrazów (myślę, że za jakiś czas gros turystów będzie kojarzyło kilka najczęściej fotografowanych miejsc wystawy – walizki, stoliczek z gipsowymi figurami, czy małego fiata i PRL-owskie blokowisko). Już sam początek ekspozycji robi wrażenie – toż to wejście do kopalni! 😉 Potem też jest ciekawie. Po przejściu ponad 1 360 m kwadratowych dość wąskich korytarzy w głowie ma się wiele obrazów, jednak głównie ciekawostek. Jak ktoś w miarę zna historię to wszystko sobie „poskłada” w jedną całość. Jak ktoś nie ma o niej pojęcia, to wg mnie dalej nie będzie wiele wiedział.
Najwięcej miejsca poświęcono historii najnowszej. Mnie osobiście brakuje większej ilości informacji o dawniejszej historii Śląska, jeszcze sprzed industrializacji. Wszędzie ten XX i XIX w., a co się tu działo w wieku XV? Głupio mi, bo sama zbyt dużo nie wiem. Chciałabym się dowiedzieć, ale niekoniecznie czytając obszerne opracowania. Po przejściu wystawy coś tam mi świta, ale wciąż czuję niedosyt. Dlatego z pewnością wybiorę się jeszcze raz.
Śląskie smaczki
Strefa Kultury w Katowicach
* * *
Stara siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach, fot. T. Gębuś/arch. Śląskiej Organizacji Turystycznej |
* * *
Informacje praktyczne:
„Stare” Muzeum Śląskie, ul. Korfantego 3, Katowice
„Nowe” Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1, Katowice
Ceny biletów do zobaczenia tutaj. We wtorki wstęp wolny. W nowej siedzibie można wejść na samą wieżę widokową (jeśli nie macie czasu na zobaczenie wystawy, polecam choć to).
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli, 10.00-20.00.
1 komentarz(y)
[…] Miejsce to, to nie tylko ogromne przestrzenie i świetne wystawy, z których chyba największą ilość zwiedzających przyciąga “Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Znajdująca się pod ziemią wystawa wita turystów… wejściem do kopalni. Tak, poznawanie XIX- i XX-wiecznej historii regionu rozpoczyna się w łaźni łańcuszkowej. Potem jest już tylko ciekawiej. Wystawa pełna jest multimediów, ciekawostek i historii autentycznych Ślązaków. Samo Muzeum jest częścią tzw. Strefy Kultury, która rozciąga się na terenie byłej kopalni, tuż obok słynnego Spodka, w samym centrum Katowic. Wraz z Międzynarodowym Centrum Kongresowym i siedzibą NOSPR tworzą niesamowitą przestrzeń, która sama w sobie przyciąga odwiedzających. Można tam pospacerować, coś zjeść (jest restauracja i kawiarnia, teraz oczywiście tylko w wersji na wynos), a po wejściu na taras widokowy (to autentyczna wieża wyciągowa szybu dawnej kopalni!) zobaczyć jakie Katowice są zielone. Muzeum poleca Basia Salamon-Szympruch z bloga Podróże Hani […]