Strona domowa Europa Sztolnia Królowa Luiza czyli zabrzańskie wielkie WOW!

Sztolnia Królowa Luiza czyli zabrzańskie wielkie WOW!

przez Basia||Podróże Hani

Industrialne atrakcje Zabrza znamy dość dobrze. Byliśmy tam (nie raz, nie dwa!) w Kopalni Guido. Tam nawet maluchy można kiedyś było zabrać na poziom 170 (Hubo był w nosidle). Teraz jest już trochę inaczej – nie można zwiedzać samego poziomu 170, tylko jest trasa pokazująca oba poziomy (170 i 320) i można ją zwiedzać z dzieciakami od 6 lat. Jest też trasa tylko dla dorosłych czyli górnicza szychta na poziomie 355, a nawet podziemny bar (znowu 320). Jeśli jednak planujecie rodzinne poznawanie Zabrza, dużo bardziej polecam wam coś innego. Sztolnia Królowa Luiza, to miejsce, w którym również nie brakuje atrakcji, a dzieciaki bawią się tam o wiele lepiej. Część tamtejszej ekspozycji jest zrobiona z myślą o szkołach, ale turysta indywidualny jest również mile widziany (i co ważne, nie ma problemów z umówieniem wizyty). Zaczynamy?

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Sama decyzja o wycieczce do Sztolni Królowa Luiza nie załatwia sprawy, trzeba jeszcze wybrać trasę, którą chcecie zrobić (najlepiej oczywiście wszystkie, ale wtedy zajmie wam to calutki dzień i wydacie sporo pieniędzy na bilety). Jeśli macie małe dzieci (od 4 roku życia), to wyboru nie macie… Idziecie do Podziemi Kopalni Królowa Luiza i Parku 12C (ul. Sienkiewicza 43). Jeśli wasze dzieci są starsze, mają co najmniej 6 lat, możecie wybrać się też do niedawno udostępnionej Sztolni Królowa Luiza (ul. Wolności 410).

Uwaga! Na opisanych niżej trasach utrzymuje się stała temperatura ok. 16 stopni Celsjusza, ubierzcie się odpowiednio.

Kopalnia Królowa Luiza – Park 12C

W Parku 12C byliśmy tuż przed wydaniem naszego przewodnika „Dzieci odkrywają Śląskie”. Miejsce to udostępniono zwiedzającym tydzień przed drukiem, pojechaliśmy tam więc „rzutem na taśmę” i… musiałam napisać zabrzański rozdział książki na nowo, bo trasa w Kopalni Królowa Luiza zrzuciła z piedestału Guido. Jest tam ciekawiej, nie ma strachu, że dzieci się przestraszą ciemności i ścisku w windzie (bo jej tam nie ma) czy że od różnicy ciśnień rozboli je głowa – schodzi się tylko kilka metrów pod ziemię.

To jednak wystarczy, by znaleźć się w innym świecie. Królowa Luiza odtąd będzie się kojarzyła nie z władczynią, od której kopalnia wzięła swoją nazwę, a z czarnym węglem, niskimi korytarzami (w jednym z nich nawet dzieciaki muszą się schylić, ma jedynie 90 cm wysokości!) i głośnymi górniczymi maszynami. To wszystko pokazane jest w jasny, zrozumiały dla dzieciaków sposób. Co ważne, w trakcie wycieczki mogą one się pobrudzić, dotykając i zabierając na pamiątkę węgiel (jeśli oczywiście rodzice na to pozwolą, niestety w trakcie naszej wycieczki nie wszystkie dzieci miały tą frajdę…). Węgiel węglem, najbardziej widowiskowym punktem wycieczki są jednak górnicze urządzenia – autentyczne, uruchamiane przy dzieciakach (jest głośno). A na koniec – przejażdżka żółciutką kolejką górniczą „Karlik”. Takie rzeczy pamięta się długo, a to nie wszystkie atrakcje.

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu - kolejka Karlik
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Poza zobaczeniem podziemnego parku maszyn dzieciaki mogą się wybiegać w naziemnej części – Parku 12C. To nic innego jak park doświadczeń połączony z industrialnym placem zabaw. Są wagoniki, w których zamiast węgla transportuje się kamienie, labirynt, stanowiska z zabawami optycznymi i – tam jest zawsze najwięcej dzieci – zabawkowa kopalnia. Niestety część naziemna jest czynna tylko przy sprzyjającej pogodzie, jesienią i zimą dostępny jest tam tylko plac zabaw.

Park 12C w Zabrzu - Bajtelgruba
Park 12C w Zabrzu - Bajtelgruba

Obok Parku 12C jest jeszcze Park Techniki Wojskowej, w którym można zobaczyć masę wojskowego sprzętu – od samochodów, przez czołgi po samoloty.

Sztolnia Królowa Luiza

Już 6-letnie dzieci mogą wziąć udział w Podziemnej podróży w czasie w Sztolni Królowa Luiza. Długa, około 3-godzinna wycieczka górniczymi korytarzami rozpoczyna się w zrewitalizowanym budynku pierwszej na Śląsku łaźni łańcuszkowej. Z niej przechodzi się do szybu Carnall, którym schodzi (schodami! a Hanka chciała windę…, na szczęście później winda jest) ok. 40 m pod ziemię. Tam na turystów czeka krótki film i odkrywanie tajemnic górnictwa od końca XVIII w., kiedy to drążono sztolnię łączącą Chorzów z Zabrzem, do czasów współczesnych. Trasa „Podziemna podróż w czasie” trwa ok. 3 godzin.

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu - Łaźnia Łańcuszkowa
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Chodząc wydrążonymi (ręcznie!) korytarzami o stałym nachyleniu poznaje się niesamowitą historię tego obiektu, ogląda różne rodzaje zabezpieczeń korytarzy (ceglane, drewniane), zrekonstruowany podziemny port przeładunkowy (sztolnia przecież służyła do wodnego transportu urobku). Nie lada gratką są oryginalny drewniany dźwig czy korytarz wykuty w pokładzie węgla, to jedyny taki korytarz w Europie. Po przejściu korytarzami sztolni turyści trafiają do podziemi Kopalni Królowa Luiza, by przekonać się jak wyglądają (i działają!) górnicze urządzenia. I im funduje się ekscytującą nie tylko dzieci przejażdżkę kolejką górniczą Karlik.

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu - reknstrukcja podziemnego portu

To jeszcze nie wszystkie planowane atrakcje – w tym roku planowane jest jeszcze uruchomienie spływów w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, wtedy trasy Sztolni Królowa Luiza będą już kompletne. I to będzie turystyczny hit, tak myślę 🙂

* * *

Kopalnia Królowa Luiza i Park 12C oraz Park Techniki Wojskowej, ul. Mochnackiego 12, Zabrze

Sztolnia Królowa Luiza, wejście w budynku Łaźni Łańcuszkowej przy ul. Wolności 408, Zabrze

Bilety, godziny otwarcia i opisy wszystkich tras tutaj.

Mogą Ci się również spodobać...

12 komentarzy

Patrycja Jaskot 18 stycznia 2018 - 11:40

Byłam tam wielokrotnie z telewizyjną kamerą, bardzo fajne miejsce na rodzinne wycieczki! 🙂

Odpowiedz
Adrianna Holka 18 stycznia 2018 - 12:09

Wygląda ciekawie 🙂

Odpowiedz
Basia||Podróże Hani 18 stycznia 2018 - 14:10

W rzeczywistości jest dużo lepiej i efektowniej niż na zdjęciach 🙂

Odpowiedz
Karolina / Nasze Bąbelkowo 18 stycznia 2018 - 20:18

Tam jeszcze nie byliśmy – ale generalnie lubimy odwiedzać wszelkie sztolnie, a nasz synek ma z tego mnóstwo frajdy 🙂

Odpowiedz
Basia||Podróże Hani 18 stycznia 2018 - 21:38

To jeszcze Tarnowskie Góry polecam

Odpowiedz
nataliabasinska 20 stycznia 2018 - 12:00

W Polsce jest tyle ciekawych miejsc o których nie mamy pojęcia… 🙂

Odpowiedz
Basia||Podróże Hani 20 stycznia 2018 - 13:08

No to o jednym już wiesz 😉

Odpowiedz
Natalia | Zapiski ze świata 20 stycznia 2018 - 12:01

Śląskie to jednak masę atrakcji oferuje!

Odpowiedz
Basia||Podróże Hani 20 stycznia 2018 - 13:08

Oj tak 😉 A nasz przewodnik widziałaś? Tam absolutnie nie ma wszystkiego, a prawie 100 stron wyszło 😉

Odpowiedz
Dominika 26 lutego 2018 - 17:23

Wow, w Zabrzu są takie cuda? 🙂 Nawet nie miałam pojęcia. Muszę się tam wybrać, a tak daleko nie mam, więc plan jest jak najbardziej do zrealizowania 🙂 Dzięki za inspirację!

Odpowiedz
Tymek Bajor 3 września 2018 - 17:41

Świetny i pomocny artykuł! Ostatnio właśnie odwiedziłem Zabrze:)

Odpowiedz
Basia||Podróże Hani 3 września 2018 - 18:38

Dziękujemy 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz